Fotonerd (CC0), Pixabay

Osoby, które miały problem z zapamiętaniem o zabraniu z domu podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent Duda podpisał bowiem ustawę, która zwalnia kierowców z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania w czasie kontroli drogowej tych dokumentów.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zmienia przepis z 1997 roku. Kiedy wejdą w życie obywatele nie będą już mieć obowiązku posiadania przy sobie i okazywania w czasie kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W ustawie napisano: „Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny przez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu uzależniono stosowanie wskazanych przepisów od wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających odnotowanie zatrzymania i zwrotu dokumentu w CEP”.

Jednak aby zmiany weszły w życie wcześniej konieczne jest wdrożenie pewnych rozwiązań natury technicznej: „Konkretna data zostanie opublikowana, z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w formie komunikatu Ministra Cyfryzacji”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here