IADE-Michoko (CC0), Pixabay

Resort finansów chce ograniczyć przewóz taniego paliwa ze Wschodu. Celem jest uszczelnienie systemu celnego oraz podatkowego. Nowy projekt zakłada, że w standardowym zbiorniku do Polski przywieźć będzie można bez akcyzy i należności celnych maksymalnie 200 litrów paliwa.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa celnego oraz ustawy o podatku akcyzowym, które zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji można przeczytać, że MF zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w ilości paliwa wwożonego do Polski w bakach.

Do kraju będzie bez można bez cła i akcyzy przywieźć jedynie 200 litrów paliwa. Do tej pory z podatku zwolniony był przewóz do 600 litrów paliwa w zbiorniku standardowym oraz do 200 litrów paliwa w pojemniku specjalnego przeznaczenia.

Zdaniem resortu sprawiedliwości wprowadzenie limitów nie przeszkodzi firmom transportowym. Ministerstwo uważa, że w projekcie uwzględniło oczekiwania polskich producentów i dystrybutorów paliw.

Ograniczenie ma wejść w życie od 1 czerwca bieżącego roku. Przewiduje się, że w ciągu kolejnych 10 lat przyniesie ono wpływy w wysokości od 220 do 490 mln zł w skali roku.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here