StockSnap (CC0), Pixabay

Ministerstwo cyfryzacji chce walczyć z naciągaczami SMS-owymi. Projekt zmian w Prawie Telekomunikacyjnym ma znacznie ułatwić walkę z nadużyciami do których dochodzi za pośrednictwem SMS-ów premium.

Wszystkie konkursy SMS, usługi wróżek udzielane w ten sposób itd. mają skłonić odbiorcę do wysyłania jak największej liczby SMS-ów. Wiele osób orientuje się, że zostało oszukanych dopiero po otrzymaniu na koniec miesiąca wysokiego rachunku. Dlatego resort cyfryzacji przygotował projekt zmian, których celem ma być kompleksowa ochrona konsumentów i wyposażenie regulatora rynku telekomunikacyjnego w dodatkowe narzędzia.

Abonenci mają być chronieni przed wysokimi rachunkami za usługi o podwyższonej opłacie i innymi, niechcianymi usługami. Resort poinformował: „Wzmacniamy regulacje dotyczące progów kwotowych na tzw. usługi Premium Rate, czyli drogich, dodatkowo płatnych smsów. Do dotychczasowych trzech progów: 35, 100 i 200 zł dodajemy próg 0zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług)”.

Obecnie abonent może, ale nie musi określić czy chce korzystać z usługi SMS-ów o wyższej opłacie. To furtka do nadużyć dla nieuczciwych firm. Zgodnie z projektem zmian, jeśli abonent nie określi takiego progu, będzie on domyślnie wynosił 35 zł.

Resort chce także uporządkować rejestr usług o podwyższonej opłacie. Oznacza to nowe ograniczenia i wymogi dla ich realizatorów. Sporo uprawnień otrzyma Prezes Urzędu Telekomunikacji Elektrowniczej, który będzie mógł nakazać przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu zablokowanie dostępu do numeru lub pobierania opłat za usługi premium.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here