Bess-Hamiti (CC0), Pixabay

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmian w systemie pieczy zastępczej. Chce wprowadzić centralny rejestr miejsc pieczy zastępczej i zamierza wypłacać część świadczenia 500 plus dla dzieci znajdujących się w pieczy na specjalnie wydzielony rachunek.

O pracach nad projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Resort preferuje rodzinne formy pieczy zastępczej, dlatego ma powstać centralny rejestr miejsc pieczy zastępczej, w którym znajdą się wszystkie gotowe do sprawowania pieczy rodziny.

Dzisiaj sądy dysponują jedynie wykazami rodzin na poziomie powiatu. Zmienić się mają także zasady dysponowania środkami z programu 500 plus, które wypłacane jest tylko na dzieci przebywające w pieczy zastępczej. 20% tego świadczenia, a więc 100 zł ma być co miesiąc przekazywane na specjalny rachunek bankowy prowadzony przez starostę. Zgromadzone tam środki dzieci odbierze po ukończeniu 18. roku życia.

Umieszczenie dziecka w pieczy wiązać się będzie z wprowadzeniem asystenta rodziny. Będzie także zakaz umieszczenia dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jeśli nie ukończyły 10. roku życia.

Rafalska zapowiedziała także zmiany w adopcjach międzynarodowych, które znajdą się w wyłącznej dyspozycji MRPiPS. Jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here