kstuttard (CC0), Pixabay

Wydział prasowy MSWiA poinformował, że po konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych i po analizie uwag ze strony organizacji pozarządowych resort postanowił zaprzestać prac nad nowelizacją przepisów.

Propozycja przedstawiona pod koniec lutego dawała szefowi MSWiA możliwość zablokowania zbiórki, której cel byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub takiej, która naruszałaby ważny interes publiczny. Projekt ten wzbudził spory niepokój ze strony organizacji społecznych. Około 30 z nich wystosowało do ministra list z apelem o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

MSWiA poinformowało, że podjęta została decyzja o zaprzestaniu prac nad nowelizacją. W ramach zakończonych we wtorek konsultacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami ponad 40 organizacji pozarządowych.

W komunikacie napisano: „MSWiA od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu. Po analizie uwag, które właśnie w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych”.

Projekt nowelizacji ustawy był odpowiedzią na kontrowersje związane ze zbiórką stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Z nim były związane osoby, które zorganizowały niedawno obchody urodzin Adolfa Hitlera. Poza tym sporo kontrowersji wzbudziła zbiórka „Dla Walusia”. Janusz Waluś to emigrant z Polski, który w 1993 zabił Chrisa Haniego, przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Resort zapewnia, że przepisy nigdy nie miały na celu ograniczenia działań organizacji, które od lat w Polsce przeprowadzają zbiórki publiczne.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here