geralt (CC0), Pixabay

Onet informuje, że MSWiA pracuje nad nowelizacją ustawy, która zakłada, że rząd będzie mógł zablokować w zasadzie każdą zbiórkę publiczną. Wystarczy, że uzna, iż cel zbiórki narusza interes publiczny bądź jest sprzeczny z ogólnymi zasadami życia społecznego.

Projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych jest jeszcze niedostępny dla opinii publicznej, ale wkrótce ma się to zmienić. Podstawowym celem nowych przepisów jest wprowadzenie możliwości blokady zbiórki, jeśli jej cel będzie naruszać istotny interes publiczny bądź będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego. O tym decydować będzie MSWiA.

Jeśli taka będzie decyzja resortu, organizator zbiórki będzie miał 3 dni na wskazanie innego jej celu. Gdy tego nie zrobi, zbiórka zostanie zablokowana, a szef MSWiA wskaże cel, na który przekazane zostaną zebrane już fundusze.

Poza tym minister będzie mógł odmówić rejestracji zbiórki, gdy uzna, że jej cel wykracza za sferę zadań publicznych. Katalog takich zadań reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zalicza się do nich pomoc rodzinom i osobom w trudniej sytuacji życiowej, działanie na rzecz osób niepełnosprawnych itd.

Do MSWiA trafiła już petycja, pod którą podpisało się niemal 30 organizacji pozarządowych. Są one zaniepokojone nowelizacją. Ich zdaniem dotychczasowe regulacje ułatwiają obywatelom i organizacjom zbieranie środków. Kontrowersje wzbudza się zapis, który daje resortowi możliwość oceny, czy dana zbiórka narusza ważny interes publiczny czy jest sprzeczna z zasadami życia społecznego.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here