By Grzegorz Gołębiowski [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Nowa ustawa o Straży Marszałkowskiej, która w życie wchodzi dzisiaj zakłada m.in. wzrost zatrudnienia w Straży o 130 osób, nowe uprawnienia i szerszy zakres zadań ochronnych.

Ustawa rozszerza kompetencje Straży Marszałkowskiej o prowadzenie rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów Sejmu i Senatu, podejmowanie działań prowadzących do neutralizacji zagrożeń czy wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenie Parlamentu.

Straż Marszałkowska zajmuje się m.in. ochroną terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu. Jej funkcjonariusze mogą wydawać polecenia osobom, które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa, dokonywać kontroli osobistej, legitymować czy przeglądać zawartość bagaży. W tym czasie mogą wykorzystywać środki przymusu bezpośredniego i broń palną.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej nie mogą jednak pełnić funkcji publicznych czy zrzeszać się w związkach zawodowych. Muszą informować Komendanta o zamiarze wyjechania za granicę.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here