stevepb (CC0), Pixabay

Sejm przyjął nowelizację Prawa Telekomunikacyjnego. Resort cyfryzacji chciał w ten sposób uregulować dwa obszary – dotyczący smsów premium rate i ujednolicenia przepisów.

Różnego rodzaju horoskopy, wróżki, konkursy mają na celu skłonienie odbiorcy do wysłania płatnej odpowiedzi. Wiele osób dopiero po otrzymaniu rachunku dowiaduje się, że padły ofiarą oszustwa. Dlatego resort cyfryzacji przygotował propozycje zmian. Ich celem jest ochrona konsumentów oraz wyposażenie regulatora rynku telekomunikacyjnego w skuteczne narzędzia dodatkowe.

Zmiany mają prowadzić do ochrony abonentów przed wysokimi i niespodziewanymi rachunkami za usługi niechciane i dodatkowe. Resort poinformował: „Wzmacniamy regulacje dotyczące progów kwotowych na tzw. usługi Premium Rate, czyli drogich, dodatkowo płatnych smsów. Do dotychczasowych trzech progów: 35, 100 i 200 zł dodajemy próg 0 zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług)”.

Abonent może, ale nie musi określać czy chce korzystać z smsów premium oraz do jakiej kwoty. W efekcie nieuczciwe firmy dopuszczają się nadużyć. Teraz jeśli abonent nie określi żadnego progu będzie on domyślnie wynosić 35 zł. Po jego przekroczeniu abonent dostanie stosowną informację.

Resort chce także uporządkowania rejestru usług o podwyższonej opłacie, co oznacza nowe ograniczenie i wymogi dla ich realizatorów. Większe uprawnienia dostanie Prezes Urzędu Komunikacji Elektrowniczej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here