Free-Photos (CC0), Pixabay

Do resortu zdrowia w ramach konsultacji nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami tytoniu wpłynęła ciekawa propozycja. Dotyczy karania mandatem za palenie za kierownicą w obecności dziecka.

Na razie przepisy w Polsce takich kar nie przewidują, ale wkrótce może się to zmienić. RMF FM poinformowało, że do Ministerstwa Zdrowia trafił już projekt w tej sprawie.

Nowe przepisy miałyby chronić dzieci przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego. Tak uważają autorzy projektu. Eksperci są w tej sprawie jednak podzieleni.

– Karanie mandatem za narażenie swoich i innych dzieci na skutki biernego palenia to według mnie ostateczność. Wydaje mi się, że jest szereg innych sposobów oddziaływania na świadomość społeczeństwa, żeby takich rzeczy nie robić – podsumował profesor Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Projekt popiera jednak prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Adam Maciejczyk.

Jeśli palenie w samochodzie w obecności dziecka będzie karane mandatami, Polska pójdzie w ślady Włoch, Austrii czy Wielkiej Brytanii, gdzie takie przepisy obowiązują już od jakiegoś czasu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here