fot: pixabay.com

68 z 70 sędziów z Sądu Okręgowego w Łodzi przyjęło uchwałę sprzeciwiającą się próbom odwołania prezesa. Kilku z nich dostało już nawet propozycję zajęcia jego miejsca.

To pierwsza uchwała tego rodzaju w kraju. Na 70 sędziów orzekających w SO w Łodzi pod uchwałą, która popiera obecnego prezesa podpisało się aż 68. Decyzja ta została podjęta z uwagi na ponawiane próby ze strony resortu sprawiedliwości, których celem jest usunięcie aktualnego prezesa ze stanowiska. Już wcześniej niektórzy sędziowie mieli być wzywani do stolicy na poufne rozmowy w MS.

Sędziowie, którzy popierają pełniącego funkcję prezesa od 2015 roku Krzysztofa Kacprzaka, mówią, że zarządza on sądem sprawnie. Mimo 16 wakatów sędziowskich, które wynikają z działań ministerstwa, udało mu się zaległości zmniejszyć. W pierwszej połowie tego roku do sądu wpłynęło 18 tysięcy spraw, a zakończono ich 18 600. Skróceniu uległ również średni czas trwania postępowania i czas oczekiwania na pierwszy termin rozprawy.

W uchwale sędziowie z Łodzi napisali: „Wyrażamy pozytywną opinię o dotychczasowym sposobie sprawowania funkcji przez prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi przez S.S.O. Krzysztofa Kacprzaka. Uważamy, że Sąd Okręgowy w Łodzi jest sądem sprawnie zarządzanym, a podejmowane w ostatnim czasie działania o charakterze administracyjno-organizacyjnym wskazują na wolę jak najlepszej współpracy z ministerstwem sprawiedliwości w obszarach, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania sądu, przyspieszenie rozpoznawania spraw i lepszą komunikację z obywatelami”.

Sędziowie są zdania, że decyzja ma charakter typowo polityczny i ma na celu wymianę prezesa niezależnego na bardziej dyspozycyjnego. Dlatego napisali: „Powołując się na art. 10 i art. 174 Konstytucji RP oraz działając zgodnie ze ślubowaniem które każdy z nas obejmując obowiązki sędziego składał, niniejszym wyrażamy nasz głęboki sprzeciw wobec obsadzania w takim trybie i z taką intencją funkcji prezesa naszego Sądu”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here