By Platforma Obywatelska RP (08 (CROPPED)) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

PiS wycofał z Sejmu projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zakładał on, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoływałby prezes TK. Obradom zaś miałby przewodniczyć wybrany przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego członek Rady.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka nie zajmie się projektem nowelizacji ustawy o KRS.

W minioną środę Marek Ast z PiS tłumaczył skąd wziął się pomysł na nowelizację.

– Mamy sytuację, kiedy zobligowana ustawą I prezes SN nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Dajemy posłom pod rozwagę tego rodzaju nowelę, która ten pat może w miarę szybko rozwiązać – skomentował.

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał I prezes SN Małgorzatę Gersdorf o niezwłoczne zwołanie pierwszego posiedzenia KRS. Ta zapewniła, że zobowiązanie jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

Sejm tydzień temu wybrał 15 sędziów na członków KRS. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatów. Kluby PO, Nowoczesna oraz PSL-UED nie wzięły też udziału w głosowaniu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvpparlament.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here