OpenClipart-Vectors (CC0), Pixabay

Państwowa Komisja Wyborcza chce szybkiej nowelizacji kodeksu wyborczego. Alarmuje, że obowiązek transmitowania wyborów w zakładach karnych czy szpitalach narusza prawo do prywatności głosujących.

RMF FM informuje, że PKW chce znowelizować kodeks wyborczy.

– Trudno będzie pogodzić prawo do zachowania prywatności z udziałem w głosowaniu w tych szczególnych miejscach – powiedziała rzeczniczka PKW Annad Godzwon.

Dodała, że nowelizacja kodeksu wyborczego to zadanie dla parlamentarzystów, gdyż Państwowa Komisja Wyborcza nie może samodzielnie zdecydować o nie przeprowadzaniu transmisji ze szpitali psychiatrycznych itd.

– Nie każdy pacjent takiego szpitala, który będzie chciał oddać głos i spełnić swój obywatelski obowiązek, będzie chciał jednocześnie być zobaczonym przez swoich znajomych, przez swojego pracodawcę – podsumowała.

Premier Morawiecki odniósł się do kwestii organizacji wyborów samorządowych, ale pod kątem finansowania ich organizacji. Podkreślił, że nie zabraknie środków potrzebnych do sprawnego przeprowadzenia wyborów.

– Mogę zapewnić, że zupełnie nie ma się czym niepokoić, ale chcę powiedzieć, że w wyborach wszystkim obywatelom najbardziej zależy na tym, aby one były uczciwe. To, co my robimy, czyli przeźroczyste urny, mam nadzieję że również nagrywanie czy sprawozdanie w internecie na bieżąco z głosowania w komisjach wyborczych i wszystkie zasady, które zwiększają transparentność, przybliżają wybory do obywateli – powiedział premier.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here