Ministerstwo Finansów jest pomysłodawcą nietrafionego projektu dla rodziców wychowujących jedno dziecko. Chodzi o rodziny, gdzie jedno z małżonków pracuje w kraju, a drugie poza granicami Polski.

Podajemy przykład kobiety, której mąż pracował w Niemczech. Jego zarobki nie są związane z polskimi podatkami. Nie mają wpływu także na stopę procentową, na podstawie której oblicza się podatki dochodowe o charakterze krajowym, bo ich nie ma. Na pytanie, w jaki sposób trzeba obliczyć próg dochodowy dający prawo do skorzystania z ulgi na jedno dziecko w oparciu o to, że uwzględnia się jedynie jej zarobki, a nie zarobki męża, otrzymała jasną odpowiedź będącą jednocześnie zarzutem nieprawidłowego podejścia do tematu polskiej pomocy socjalnej. Zgodnie z polskim prawem, rodzice wychowujący jedno dziecko mogą odliczyć od podatku 1112,04 zł rocznie, co w praktyce daje 92,67 zł miesięcznie. Do odliczenia traci się prawo, gdy próg rocznych zarobków zostaje przekroczony.

Ministerstwo Finansów określa, że przypadek dochodów zagranicznych, mimo że zwolniony z podatków w Polsce i tak w odniesieniu do regulacji PIT w art. 27 ust. 8 wpływa na opodatkowanie polskich dochodów. Zagraniczne dochody mogą obniżać stopę procentową, na podstawie której oblicza się PIT od dochodów uzyskanych w Polsce. Dochody niemieckie bierze się pod uwagę przy przygotowywaniu rozliczeń rocznych w polskich urzędach skarbowych także wtedy, gdy małżeństwo decyduje się na wspólne rozliczenie z fiskusem.

Jeśli mąż wspomnianej kobiety uiszcza podatki zagranicą, nie ma wpływu na łączny dochód, jaki został otrzymany w roku kalendarzowym w Polsce. Inaczej doszłoby do nadużyć w formie różnicowania podatników z profitami dla tych, którzy płacą podatki poza Polską. Jeśli więc łączne dochody małżonków przekraczają określony próg – z ulgi nie można skorzystać.

Aktualne progi kwot:

– 112 tys. zł dla osób pozostających przez cały rok w związku małżeńskim (łączne dochody),

– 112 tys. zł dla samotnego rodzica,

– 56 tys. zł dla rodzica niepozostającego w związku małżeńskim (lub pozostającego przez część roku).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here