W tej chwili trwają prace Ministerstwa Sprawiedliwości nad znowelizowaniem kodeksu wykroczeń. Zmianom ulegnie także ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

– Projekt ma zawierać treść o ograniczeniu wolności za spożywanie alkoholu na wolnym powietrzu. Prawo karne mówi, że ograniczenie wolności trwa najmniej miesiąc – powiedział Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Polsat news. Dokument już od końca czerwca funkcjonuje na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W Art. 14 aktualnej ustawy na temat wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zawarte są treści, że zakazuje się sprzedaży, podawania i picia alkoholu w szkołach, zakładach pracowniczych, pojazdach komunikacji publicznej oprócz wagonów o charakterze restauracyjnym. Nie można pić także na ulicach, placach, w parkach miejskich, oprócz miejsc do tego przeznaczonych. Dotąd za picie alkoholu w miejscu publicznym obowiązywała jedynie grzywna. Obecnie resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami, by dokonujący wykroczenia musieli być ukarani także ograniczeniem wolności.

Odpowiedzialność karną miałaby ponosić nie tylko osoba pijąca, ale także sprzedająca alkohol nielegalnie lub przynosząca własny alkohol, niewiadomego pochodzenia w miejsce wyznaczone do sprzedaży. Za wprowadzenie i koordynacje tego projektu ma być odpowiedzialny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Od resortu otrzymaliśmy komunikat, że dokonywanie zmian w ustawach bierze pod uwagę nowy model odpowiedzialności karnej, aby szybciej i bardziej efektywnie można było rozpoznawać sprawy dotyczące wykroczeń dokonanych pod wpływem alkoholu. Nowelizacja jest w tej chwili poddawana opiniom. Czas pokaże, jakie będą jej konsekwencje.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here