fot. By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0] Wikimedia Commons

Julia Przyłębska, prezes TK odnosząc się do ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS i Usp stwierdziła, że nie widzi w tym przypadku zagrożenia dla trójpodziału władzy w Polsce. Zaapelowała natomiast o czytanie zapisów konstytucji.

Zapytana w TVP Info Przyłębska przypomniała, że prezydent może ustawy podpisać, zawetować lub skierować je do Trybunału Konstytucyjnego po podpisaniu lub przed podpisaniem w tzw. trybie prewencyjnym. Z kolei szybkość zajęcia się ustawami przez TK zależy od kilku kwestii.

–  Trudno powiedzieć. Jeśli sprawa wpłynie, to oczywiście nadam jej bieg zgodnie z obowiązującym prawem, tak jak każdej innej sprawie. Zależy to, w jakim trybie wpłynie – czy będzie to tzw. tryb prewencyjny, czy będzie zaskarżenie zastępcze. Uzależnione to jest potem od tego, czy będzie sprawa rozpoznawana w pełnym składzie TK, czy w składzie pięciu sędziów.- Trudno powiedzieć, w jakim terminie to się stanie, jeśli w ogóle  sprawa wpłynie do TK – powiedziała na antenie prezes TK.

Sama przyznała, że nie rozumie tak głośnej krytyki opozycji w stosunku do ustaw.

– Procedura dochodzenia do zawodu sędziego w zasadzie się nie zmieni. Spór jest co do tego, w jaki sposób będą powoływani sędziowie Sądu Najwyższego. Ale też ta procedura w sposób znaczący się nie zmieni – dowidziała Przyłębska.

Zaznaczyła, że w wielu krajach europejskich minister sprawiedliwości ma duży wpływ na wybieranie sędziów. Zdaniem prezes nowe regulacje usprawnią działanie sądów. Sama nie dostrzega zagrożenia dla trójpodziału władz w Polsce.

– Już od momentu, kiedy był problem wokół TK, mówiono o tym, że to jest koniec trójpodziału władzy w Polsce. Ja uważam, że trójpodział władzy w Polsce na razie obowiązuje i na razie takiego zagrożenia nie widzę. Ale trzeba się nad każdym elementem pochylić – powiedziała Przyłębska TVP Info.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że wypowiedzi polityków opozycji są nieuprawnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here