rawpixel (CC0), Pixabay

Prezydent Duda podpisał ustawę, która wprowadza możliwość wystawienia e-recept bez konieczności osobistego badania pacjenta, a jedynie po konsultacji za pomocą systemów teleinformatycznych.

Nowe regulacje wdrażają tzw. e-recepty stanowiące podstawowy element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, który odbywa się w ramach projektu Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych.

Od lutego tego roku e-recepty pilotażowo działają w Siedlcach i Skierniewicach. Od maja pojawią się także i w innych miastach. Resort zdrowia chce, aby do końca roku obowiązywały we wszystkich aptekach w Polsce. Od 2020 roku będą wystawiane we wszystkich gabinetach w kraju.

E-recepty przyniosą korzyści lekarzom i pacjentom. Ci drudzy przypadkowo recept nie zgubią czy nie zniszczą. Zniknie też problem nieczytelnych recept. Historię wystawionych recept będzie można sprawdzić na swoim koncie w specjalnym serwisie online. Znajdzie się tam także informacja czy dana recepta została zrealizowania. To ważne w przypadku pacjentów przewlekle chorych. Dostęp do recept będą mieć też osoby bliskie, co jest rozwiązaniem idealnym dla osób starszych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvpparlament.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here