ArtWithTammy (CC0), Pixabay

W piątek odbyła się druga rozprawa w sprawie Arkadiusza Ł., pseudonim „Hoss”, który kierował gangiem wyłudzającym pieniądze metodą „na wnuczka”. Trwała jednak tylko dwadzieścia minut. Oskarżony cały czas utrzymuje, że jest niewinny, a jedynie padł ofiarą mediów, które uczyniły z niego przestępcę.

Arkadiusz Ł. oskarżony jest o kierowanie grupą przestępczą, która wyłudziła w sumie kilka milionów złotych oraz kosztowności działając na terenie kilku krajów, w tym w Europie Zachodniej. Przy wyłudzeniach używał fałszywej tożsamości lub podawał się za policjanta.

Na piątkowej rozprawie „Hoss” po raz kolejny zapewnił, że jest niewinny. Na sali rozpraw nie pojawił się za to jego brat Adam P., również oskarżony, który odpowiada z wolnej stopy. Sąd planował przesłuchać również Żanetę B., żonę Adama P., oraz konkubinę Arkadiusza Ł., Sylwię K., ale te skorzystały z prawa do odmowy zeznań. Pozostałych dwóch świadków nie stawiło się na rozprawie.

Sędzina odrzuciła wnioski obrońców o zdobycie od niemieckich sądów zgód na prowadzenie podsłuchów, które stanowią główny dowód przeciwko Adamowi P. Zdaniem obrońców oskarżonego, podsłuchy te zostały zdobyte w nielegalny sposób. Sędzia tłumaczyła odrzucenie wniosków obrony tym, że dowodów nie można uznać za niedopuszczalne do użycia w procesie wyłącznie na podstawie, że zostały uzyskane z naruszaniem przepisów.

Prokurator Marcin Szpond z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zapewnił, że na sporządzenie nagrań uzyskano zgodę i, jak się wyraził, „nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że nagrania uzyskane w ten sposób są legalne”.

Obrońcy oskarżonych kwestionowali również fachowość tłumaczy i jakość tłumaczeń, ale i te zarzuty odpierają prokuratorzy argumentując, że transkrypcje zostały dokonane przez profesjonalnych niemieckich tłumaczy.

Trwający obecnie proces „Hossa” był kilkakrotnie odraczany ze względu na niestawiennictwo oskarżonych lub zdrowie Arkadiusza Ł. Ostatecznie udało się rozpocząć proces w czerwcu tego roku. Zdaniem biegłych, aktualny stan zdrowia głównego oskarżonego nie stanowi przeszkody dla jego uczestnictwa w rozprawach. Kolejna rozprawa w procesie „Hossa” odbędzie się w listopadzie br.

 

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here