succo (CC0), Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej powiedział, ze chce zło nazywać złem, a dobro dobrem. Wcześniej miało miejsce posiedzenie Rady Ministrów, w czasie którego przyjęto projekt tzw. ustawy degradacyjnej.

Przygotowana przez MON nowelizacja daje możliwość pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego osób, również pośmiertnie, które z racji ukończonego wieku czy stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego bądź pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa określonych w art. 2 ustawy z 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w ich treści.

– Chcemy zdecydowanie przywrócić właściwą rangę tym ludziom, którzy walczyli o wolność i przywrócić im pamięć; to opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu. Wszyscy czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Można powiedzieć, że – jak wtedy się mówiło – WRON-a orła nie pokona. I rzeczywiście, mocą ustawy, ci – którzy tworzyli WRON-ę (Wojskową Radę Ocalenia Narodowego), zostaną pozbawieni oficerskich stopnie wojskowych – podsumował szef MON Mariusz Błaszczak.

Dodał, że ustawa ma wymiar symboliczny.

W minioną niedzielę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że ustawa degradacyjna pozwoli odebrać stopnie wojskowe takim osobom jak Wojciech Jaruzelski.

– Generał Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego – podsumował.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here