fot. bykst (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” poinformowała, że prokuratura bada, czy rząd PO-PSL nie ułatwiał życia oszustom podatkowym. Na celowniku są ministrowie, sędziowie oraz były premier.

Śledczy sprawdzają czy poprzedni rząd pozwalał na działanie oszustów VAT, którzy z budżetu wyłudzili 232 mld zł. Sprawę bada trzech prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA i ABW. Paweł Sawoń, rzecznik prokuratory regionalnej w Białymstoku powiedział, że sprawa dotyczy działania na szkodę interesu publicznego, w tym interesu finansowego państwa.

Sprawdzana jest m.in. decyzja Donalda Tuska, który pozwolił na likwidację Departamentu Ochrony Interesów Państwa. Podpisał bowiem zmiany w statucie ABW. Chodzić ma także o wyrok SN z roku 2008, na którego podstawie wyłudzenie podatku VAT przedsiębiorcy z Opola zostało zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe, a nie karne.

Wcześniej podobne informacje opublikował „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Śledztwo obejmuje wszystkie działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych podejmowane w związku z tworzeniem i zmianami regulacji prawnych, które miały przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT – powiedział Sawoń.

Mowa o szukaniu nieprawidłowości przy wprowadzaniu odwróconego VAT na elektronikę w roku 2015 i problemów z odwróconym VAT na pręty stalowe.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here