myrfa (CC0), Pixabay

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem ustawy o ochronie danych osobowych, który ma dostosować aktualne przepisy do regulacji obowiązujących w UE. Poza tym ministrowie zajmą się projektem, który przeniesie kompetencje dotyczące infrastruktury informacji przestrzennej z ministerstwa cyfryzacji do MIR.

Projekt ustawy o ochronie danych osobowych zakłada powołanie nowego organu, a mianowicie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (zajmie on miejsce GIODO). Ponadto obniży maksymalny wymiar kary za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych wobec sektora publicznego.

Dzięki ustawie polskie przepisy zostaną dostosowane do RODO, a więc unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, które od 25 maja będzie stosowane w całej Unii Europejskiej. RODO zharmonizuje przepisy dotyczące ochrony danych osobowych w UE.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o działaniach administracji rządowej i ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Ministrowie pochylą się także nad projektem nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Polska ma czas do 21 maja na dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy. Projekt ograniczy przeszkody w kwestii korzystania z dodatkowych programów emerytalnych. W komunikacie napisano: „Dyrektywa określa przepisy mające na celu ułatwienie korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników między państwami członkowskimi UE poprzez ograniczenie przeszkód wynikających z niektórych zasad dotyczących dodatkowych programów emerytalnych związanych ze stosunkiem pracy”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here