Podczas głosowania Konwent Seniorów podjął decyzję o uzupełnieniu prządków obrad o rozpatrzenie projektu ustawy o SN zgłoszonego przez PiS. Wniosek opozycji o przerwę w obradach został odrzucony.

Projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu w ubiegłym tygodniu. Przewiduje on m.in. zmiany w trybie powoływania sędziów SN oraz wprowadzenie trzech nowych izb SN. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości poinformował, że MS chce zaproponować do projektu dwie poprawki. Jedna z nich przewiduje, że to KRS, a nie minister sprawiedliwości będzie decydować o zakończeniu kadencji sędziów. Druga z kolei dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

–  KRS będzie decydować o dalszym pozostaniu sędziego, mimo przejścia (sędziego) w stan spoczynku – w przypadku kobiet jest to 60 lat, a w przypadku mężczyzn to jest 65 lat. KRS będzie decydowała o dalszym pełnieniu funkcji przez sędziego, mimo nabycia przez niego wieku emerytalnego, wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku – skomentował propozycje ministerstwa sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Sejm odrzucił wniosek złożony przez szefa klubu PO Sławomira Neumanna wniosek o przerwę w obradach, który poparł m.in. lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Oświadczył on również, że oczekuje, że w końcu do projektu ustawy o SN ustosunkuje się premier Beata Szydło.

– Oczekiwałbym od pani premier ustosunkowania się do ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekuję od pani premier powagi i honoru. Proszę tu stanąć i powiedzieć, dlaczego polski rząd nie wystawił tej ustawy, dlaczego się boicie, dlaczego pani premier ukrywa się za plecami posłów i dlaczego Kaczyński Jarosław tej ustawy nie podpisał, tchórz! – skomentował z mównicy sejmowej Ryszard Petru.

Również PSL zawnioskował o odroczenie debaty. Ostatecznie jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie poddał wniosku pod głosowanie. Konwent Seniorów podjął natomiast decyzję o włączeniu do porządków obrad wniosku PiS odnośnie ustawy i SN. Do pytań w debacie zapisało się ponad 160 posłów.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here