Są już pierwsze przypadki zastosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej. Nowe przepisy mają skutecznie wystraszyć osoby ukrywające pieniądze i niepłacące podatków.

Zlikwidowano nielegalną plantację marihuany i skonfiskowano przestępcom majątek w postaci niemal 10 milionów złotych. W jego skład wchodzi m.in. przedsiębiorstwo, które formalnie nie jest własnością żadnego z zatrzymanych. Od kwietnia, aby stracić firmę wystarczy jedynie podejrzenie, że w spółkę inwestowano pieniądze pochodzące z przestępstwa. Tę zasadę zastosowano w tym przypadku. Na nowe możliwości zabezpieczania majątku pozwalają sądom przepisy tzw. konfiskaty rozszerzonej.

–  Sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa, które nie jest własnością osoby skazanej, a zatem każdy musi uważać na to z kim wchodzi we współpracę  – skomentował całą sprawę adwokat Mariusz Paplarczyk w rozmowie z TVN24.

Nowe przepisy obowiązują jednak nie tylko przestępstw kryminalnych. Przedsiębiorca, który usłyszał zarzuty wyłudzania podatku VAT, jeszcze przed zapadnięciem wyroku, straci kontrolę nad swoim majątkiem. Zarząd nad nim przejmie specjalny komisarz. W  Warszawie prokuratura w związku z takim podejrzeniem zajęła już 100% udziałów w firmie mięsnej wartej 4 miliony złotych.

Co jednak, jeśli podejrzenia okażą się niesłuszne? Jedynym rozwiązaniem jest ostrożne podejście do nowych przepisów.  Jak dotąd nowe przepisy obowiązują od trzech miesięcy, a już doszło o dwóch przypadków konfiskaty rozszerzonej. W najbliższym czasie prawdopodobnie będzie ich więcej.

–  Polityka obecna jest taka, że w każdej sprawie pierwsze czynności są ukierunkowane na to żeby szukać majątku z nielegalnych źródeł  – skomentował w rozmowie z TVN24 Maciej Florkiewicz prokuratury okręgowej w Lublinie.

Nowe przepisy wprowadzono po to, aby przestępcom trudniej było ukrywać majątek. Rozwiązaniem nie jest już przepisanie go na znajomych czy członków rodziny. Osoby podejrzane muszą udowodnić legalne pochodzenie środków finansowych na przestrzeni ostatnich 5 lat.

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here