klimkin (CC0), Pixabay

Senat nie poparł poprawki pozwalającej dzieciom na udział w polowaniach. Senatorowi nie zgodzili się też na to, aby psy myśliwskie były szkolone za pomocą żywych zwierząt. Opowiedzieli się natomiast za tym, aby myśliwi przechodzili okresowe badania.

Myśliwi posiadający broń co 5 lat będą musieli przechodzić badania lekarskie i psychologiczne. Ponadto osoby, które w czasach PRL współpracowały z organami bezpieczeństwa nie będą mogły zasiadać we władzach Polskiego Związku Łowieckiego. Te zmiany zgłosili senatorowie PO.

Oprócz tego senatorowie zgodzili się, aby myśliwi w książkach ewidencji polowań nie musieli wskazywać postrzelonych i nieodnalezionych zwierząt.

Senat odrzucił z kolei dwie kontrowersyjne zmiany dotyczące udziału dzieci w polowaniach i szkolenia psów myśliwskich. Nie zgodzono się na to, aby obniżyć z 18 do 15 lat wiek osób mogących brać udział w polowaniach. Senatorowie nie chcą też przywrócenia przepisu pozwalającego na wykorzystywanie żywych zwierząt podczas szkolenia psów myśliwskich.

Projekt nowelizacji Prawa łowieckiego do Sejmu trafił niemal 1,5 roku temu, od początku budząc ogromne kontrowersje. Nowe prawo zwiększy nadzór ministra środowiska nad PZŁ. Nowe przepisy regulują ponadto kwestie odstrzału w parkach narodowych.

Celem nowelizacji było wykonanie wyroku TK z roku 2014, który wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w aktualnie obowiązujących przepisach. Trybunał dał 18 miesięcy na ich zmianę.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here