FirmBee (CC0), Pixabay

Ustawa o STIR ma umożliwiać m.in. blokowanie kont bankowych, które mogą służyć przestępcom. Została ona przegłosowana w piątek bez żadnych poprawek przez Senat. Celem nowej ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT oraz walka z karuzelami VAT-owskimi.

Ustawa wprowadza system wymiany informacji między bankami oraz administracją skarbową. Pozwoli administracji na dokonywanie analiz finansowych, które pozwolą na identyfikację przepływów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych.

STIR, a więc System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej pozwoli Krajowej Administracji Skarbowej na uzyskiwanie danych potrzebnych do szybkiej reakcji. Poza tym ma pomóc w identyfikacji rachunków bankowych zakładanych przed podmioty powoływane w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.

STIR ma analizować dane z banków i SKOK-ów, a także dane publiczne przekazane z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników.

Banki i SKOK-i będą mieć obowiązek przekazywania do STIR wybranych danych w celu ustalenia wskaźnika ryzyka. Szef KAS będzie mógł zablokować podejrzany rachunek na 72 godziny z możliwością przedłużenia blokady do 3 miesięcy, o ile wyłudzenie przekroczy równowartość 10 tysięcy euro. Ma to przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z użyciem znikającego podatnika.

Dane przekazywane do STIR dotyczyć będą rachunków przedsiębiorców i to bez względu na to, czy są oni podatnikami VAT.

STIR ma być kluczowym elementem uszczelniania systemu podatkowego. Ustawa zacznie obowiązywać już od 1 stycznia przyszłego roku. W pierwszym półroczu powinna dać zyski w wysokości 0,5 mld złotych do budżetu państwa, a w pierwszym pełnym roku 2,5 mld złotych. W perspektywie 10 lat będzie to ponad 47 mld złotych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here