fot. By Piotr Drabik [CC BY 2.0] Wikimedia Commons

Jak mówi Piotr Duda, szef związku, NSZZ „Solidarność” chce jak najszerszej debaty nad zmianami w konstytucji, które wydają się już nieuniknione. Dla związkowców ważne kwestie to między innymi aspekty społeczne, ochrona zdrowia oraz zwiększenie siły oddziaływania referendów na decyzje rządu.

Pierwsza z debat na temat konstytucji odbędzie się już 25 sierpnia w Stoczni Gdańskie, w słynnej sali BHP. Jej inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Sam weźmie w niej udział, a oprócz niego i członków Solidarności wśród uczestników znajdzie się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent chce, aby Polacy mogli się wypowiedzieć na temat samej konstytucji oraz modelu ustroju państwa, jaki ona określa. Andrzej Duda chciałby, aby referendum odbyło się 11 listopada przyszłego roku.

Z kolei Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w wywiadach zapowiada, że jego związek będzie chciał mocno zaangażować się w dyskusję na temat przyszłego kształtu najważniejszego dokumentu w państwie.

Zapytany o to, na czym szczególnie zależy związkowcom, stwierdził, że istotne jest dla nich to, aby nowo sformułowana ustawa zasadnicza zapewniała równość pomiędzy gospodarczym, ekonomicznym i społecznym aspektem funkcjonowania państwa.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że choć obecna preambuła konstytucji, zapewnia, że gospodarka polska ma charakter społeczno-rynkowy, to już wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w sprawach gospodarczych opierane są na prawie do wolności gospodarczej. Piotr Duda stwierdził natomiast, że często dzieje się to kosztem praw pracowniczych.

Przewodniczący związku chce również, aby wiek emerytalny był wzmocniony zapisem w konstytucji i nie mógł być swobodnie zmieniany przez każdą kolejną rządząca partię, a na przykład parlamentarną większością kwalifikowaną.

Inne aspekty do poruszenia podczas debaty i zawarcia w konstytucji to sprawy zdrowotne oraz zwiększenie znaczenia referendów jako bezpośrednich narzędzi demokracji bezpośredniej społeczeństwa.

Debata odbędzie się pod hasłem „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, a poza wyżej wymienionymi wezmą w niej też udział między innymi były przewodniczący „S” Marian Krzaklewski oraz eksperci: prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Stelina.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here