fot. Lukas Plewnia, Flickr.com

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński spotka się dzisiaj o godzinie 17 z prezydentem Andrzejem Dudą. Chce przekazać mu uwagi odnośnie zmian w Kodeksie wyborczym.

Hermeliński zaznaczył, że uwagi te dotyczą przede wszystkim kwestii powoływania komisarzy wyborczych i Szefa Krajowego Biura Wyborczego.

– Nie wypada mi prezydenta nakłaniać do jakiejś decyzji, bo to pan prezydent sam najlepiej wie, ograniczę się do uwypuklenia kwestii, które uważamy za bardzo niebezpieczne dla procesu wyborczego – powiedział sędzia.

Zdaniem przewodniczącego PKW zaproponowane w ostatniej chwili zmiany w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego wprowadzają silny element rządowy do całego procesu wyborczego. To bowiem minister spraw wewnętrznych i administracji ma wskazywać kandydatów na komisarzy wyborczych i Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Tymczasem są to dwa filary, na których opiera się Państwowa Komisja Wyborcza. Jeśli zmiany wejdą w życie, PKW stanie się „kwiatkiem do rządowego kożucha”, a Krajowe Biuro Wyborce agendą rządową.

Zgodnie z nowelizacją szef MSWiA ma przedstawiać PKW kandydatów na 100 komisarzy wyborczych i 3 kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jeśli PKW ich nie powoła w określonym czasie, zrobić będzie mógł to minister.

W środę nowelizacją Kodeksu wyborczego ma zająć się Senat. Wojciech Hermeliński został zaproszony przez marszałka Senatu na spotkanie i posiedzenie plenarne Izby.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here