andibreit (CC0), Pixabay

W czwartek wieczorem prace rozpoczęła sejmowa komisja, która debatowała na zmianami w Kodeksie Wyborczym. Jak dotąd pozytywnie zaopiniowała trzy propozycje.

Komisja pozytywnie wypowiedziała się na temat zmian w głosowaniu w czasie wyborów samorządowych i kandydowania do rady gminy i powiatu. Poparła również zapis, który mówi o tym, że w czasie elekcji kandydat może zgłosić się do startu w wyścigu o stanowisko w dowolnej radzie gminy, powiatu czy sejmiku województwa na na terenie województwa, w którym mieszka. Z tą propozycją nie zgadzają się posłowie PO, Kukiz’15 i Nowoczesnej. Ich zdaniem ten zapis otworzy drogę do kandydowania osobom, które nie są związane z daną gminą czy powiatem.

Oprócz tego poparty został zapis o zniesieniu dwudniowych wyborów jako sprzecznych z konsytuacją. Zdefiniowano znak X stawiany na kartach do głosowania. Został on opisany jako znak, którego co najmniej dwie linie przecinają się w obrębie kratki. Zdaniem posłów PiS niekiedy osobom starszym czy niepełnosprawnym trzęsie się ręka i nie potrafią one nakreślić dwóch idealnie prostych linii. W ten sposób spadnie więc liczba głosów nieważnych.

Propozycje zakładają również wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także zniesienie JOW-ów w wyborach do rad gmin. PiS chce też, aby 7 z 9 członków PKW wybierał rząd.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here