Donald Tusk, były premier a obecnie szef Rady Europejskiej został wezwany na 3 sierpnia na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej. Poinformował o tym PAP jego pełnomocnik mecenas Roman Giertych. Jednocześnie zaznaczył, że nie wie jakiej sprawy wezwanie dotyczy.

Przesłuchanie Tuska związane ma być z postępowaniem ws. niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Nie uczestniczyli oni wówczas w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej w Rosji.

W połowie lipca Prokuratura Krajowa informowała, że przygotowuje wezwanie na przesłuchanie dla Donalda Tuska w charakterze świadka. Chodzić miało o śledztwo dotyczące nieprawidłowości podczas wykonywania sekcji zwłok ofiar katastrofy w Smoleńsku. Były premier został wezwany w tej sprawie na przesłuchanie dnia 5 lipca, ale z powodu obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej nie mógł się na nim stawić.

Prowadzone śledztwo obejmuje m.in. ówczesnych prokuratorów wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy w kwietniu 2010 roku nie wzięli udziału w sekcjach zwłok 95 ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji, a także nie wnioskowali o dopuszczenie ich do sekcji. W tej sprawie przesłuchano już ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego.

Zdaniem PK brak sekcji zwłok zaraz po przewiezieniu ciał do kraju uniemożliwił wykrycie wielu błędów związanych z identyfikacją ciał. Jak dotąd na skutek ekshumacji przeprowadzanych od jesieni ubiegłego roku wykryto nieprawidłowości w ponad połowie przypadków. Polegały one na zamianach ciał lub umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby.

Do końca czerwca prokuratura przeprowadziła 33 ekshumacje. W przypadku dwóch osób stwierdzona została zamiana ciał. Zamiana sześciu ciał wykazana została na skutek ekshumacji przeprowadzonych na zlecenie byłej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here