flynndarko (CC0), Pixabay

KE ogłosiła nowy zestaw systemów bezpieczeństwa, które do roku 2021 będą musiały być wprowadzone w nowych autach. Wśród nich znalazło się awaryjne hamowanie czy blokada alkoholowa.

Komisja Europejska ogłosiła 11 nowych systemów bezpieczeństwa. Mają być one obowiązkowe dla wszystkich nowych aut wprowadzonych na rynek przed rokiem 2021. Dzięki temu tylko w latach 2020-2030 nie zginie 7300 osób. Nie będzie miało miejsca również 39 tysięcy wypadków.

Jednym z systemów jest autonomiczne hamowanie awaryjne. Dzięki niemu samochód zahamuje, jeśli jego kierowca sam nie zwolni przed przeszkodą. Nowe auta będą musiały mieć kamery rozpoznające znaki drogowe połączone z systemem ustawiającym maksymalną prędkość pojazdu.

Ciekawym rozwiązaniem jest także blokada alkoholowa działająca jak alkomat. Kierowca wsiadając za kierownicę będzie musiał dmuchnąć w ustnik. Jeśli urządzenie wykryje, że w powietrzu przez niego wydychanym nie ma alkoholu, samochód będzie gotowy do jazdy. W przeciwnym wypadku nie ruszy.

Oprócz tego KE chce wprowadzenia detekcji senności i uwagi, asystenta utrzymania pasu ruchu czy nowoczesnych pasów bezpieczeństwa. Elżbieta Bieńkowska, europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług powiedziała, że 90% wypadków to skutek błędów człowieka.

– Nowe obowiązkowe funkcje bezpieczeństwa, które proponujemy, zmniejszą liczbę wypadków i utorują drogę autonomicznym samochodom w przyszłości – skomentowała.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here