fot. bykst (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” poinformowała, że prokuratorzy dostali nowe wytyczne, jak mają prowadzić sprawy związane z wyłudzaniem podatków.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny zwrócił uwagę na to, że mafie VAT-owskie okradały w przeszłości kraj na ogromną skalę. Dlatego jego resort przygotował wskazówki, jak walczyć z takimi przestępcami. Przede wszystkim trzeba działać szybko i zdecydowanie. Mają obowiązywać kary bezwzględnego więzienia i konfiskaty majątku. Oskarżonym przepadać będą również przedsiębiorstwa.

Postępowania w takich sprawach przeprowadzać będą wyspecjalizowani prokuratorzy. Będą oni mogli zadecydować o sprawdzeniu emaili, nagrywać rozmowy telefoniczne czy podjąć decyzję o nakazie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. To jeszcze nie wszystko. Celem ich działań ma być ustalenie, które osoby są odpowiedzialne za oszustwo i jak najszybsze postawienie im zarzutów.

Zdaniem ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszki Durlik to dobry kierunek. Obecnie wyłudzeniami VAT zajmują się w zasadzie zorganizowane grupy przestępcze i trzeba z nimi skutecznie walczyć.

Wyłudzenia VAT to przestępstwo, które uderza mocno w interesy finansowe państwa. W latach 2008-2015 budżet stracił w ten sposób nawet 250 mld zł.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here