typographyimages (CC0), Pixabay

Portal Niebezpiecznik.pl napisał o wycieku danych z niemal 90 polskich szpitali. W nieodpowiednie ręce trafiły nie tylko dane lekarzy, ale i pacjentów.

Wyciek dotyczy placówek medycznych korzystających z modułu HelpDesk. To platforma, która służy do zgłaszania przez pracowników szpitali problemów z działaniem narzędzia Eskulap. To z kolei aplikacja, która wykorzystywana jest do zarządzania jednostkami służby zdrowia. W module HelpDesk pojawiły się dane, które mógł zobaczyć każdy. W ręce nieodpowiednich osób trafiły takie dane jak imię, nazwisko, adres, numer PESEL czy rodzaj choroby.

Wyciekowi mogły również ulec inne dane takie jak bazy lekarzy, dokumenty finansowe szpitali, pliki SQL, wykazy haseł czy dane dostępowe do usługi VPN. Takie informacje mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Problem ten mógł dotknąć nawet 90 szpitali, w tym szpitali psychiatrycznych. Na razie nie ma informacji o wykorzystaniu danych, ale eksperci ostrzegają, ze może do tego dojść w przyszłości.

W roku 2016 firma Deloittle w 9 krajach w placówkach medycznych przeprowadziła badania, z którego wynikło, że większość z nich nie wdrożyła jeszcze polityki bezpieczeństwa, która chroniłaby dane pacjentów.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here