– Zanim dziecko zostanie przyjęte do żłobka, przedszkola, a także szkoły, rodzice muszą pokazać zaświadczenie o wykonaniu szeregu szczepień uznanych za obowiązkowe – twierdzi Naczelna Rada Lekarzy. Popłynął już apel do Ministra Zdrowia w celu przeprowadzenia legislacji. Decyzje rodziców o niepoddaniu dzieci szczepieniom uznawane są za niezgodne z obecnym prawem. Do tego istnieje zagrożenie rozprzestrzeniania się chorób w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach. Coraz większe ignorowanie szczepień przez rodziców postrzegane jest jako efekt zbyt luźnych ram prawnych w ustawach dotyczących zdrowia.

– Jeśli wprowadza się ustawowo obowiązek przedłożenia dokumentu zaświadczającego o podejściu dziecka do szczepień tuż przed pójściem do żłobka, przedszkola lub szkoły – to fakt ten ma ogromne znaczenie dla interesu publicznego. Polacy po prostu chcą się czuć bezpieczni. Obowiązek szczepień nie tylko chroni zaszczepione już dzieci, ale także działa w roli bodźca w kierunku rodziców, którzy jeszcze nie poszli na szczepienie ze swoimi pociechami – mówią lekarze.

Polska może się pochwalić dużym odsetkiem osób szczepionych, ale w ostatnich latach coraz wyraźniej widać pewien odwrót. Ostatnie cztery lata to gwałtowny wzrost odmowy szczepień dzieci wśród rodziców. Prawo mówi, że rodzic, który nie zaszczepi dziecka na czas, dostaje upomnienie i ponowne wezwanie w ciągu tygodnia. Brak reakcji skutkuje karą pieniężną. Można ją nakładać wiele razy, a wynosić może ona nawet do 10 tysięcy złotych. W praktyce wartość grzywny jest jednak dużo niższa, jest to jednak spore obciążenie finansowe, zwłaszcza w sytuacji, gdy tylko jedno z rodziców pracuje.

O konsekwencjach ignorowania szczepień wiele dowiedzieć się można m. in. od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny oraz Polskiej Akademii Nauk. Brak szczepień to ogromne narażenie dziecka na wiele niebezpiecznych chorób. Eksperci ciągle nagłaśniają zjawisko powrotu niektórych chorób zakaźnych w Europie – np. odry, błonicy, krztuśca. We Włoszech już wyszedł dekret określający, że szczepienie jest niezbędne, by dziecko mogło zostać przyjęte do szkoły lub innej placówki wychowawczej.

Źródło wypowiedzi: rp.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here