Zmarł sędzia TK Henryk Cioch. Jego ciało znaleziono w mieszkaniu w Warszawie. Z ustaleń dziennikarzy RMF FM śmierć miała prawdopodobnie charakter naturalny. Na ciele sędziego nie znaleziono obrażeń, a w zeszłym roku przeżył on udar.

Cioch był znanym prawnikiem, nauczycielem akademickim, senatorem VIII kadencji i profesorem prawa. Był członkiem PZPR. W latach 1984-1985 za sprawą Fundacji H. Herzs Stiftung przebywał na stypendium w Bonn. W roku 1996 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Był prodziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz kierownikiem Katedry Prawa Cywilnego na tym samym wydziale. W roku 2008 został przewodniczącym rady naukowej Instytutu Stefczyka w Sopocie. Dwa lata później prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

W roku 2011 wystartował do Senatu jako bezpartyjny kandydat PiS. Uzyskał mandat, otrzymując prawie 53 tysiące głosów. 1 grudnia 2015 roku sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała pozytywnie jego kandydaturę na sędziego TK. Wkrótce został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here