PublicDomainPictures (CC0), Pixabay

Nowelizacja w dużym stopniu zaostrza reguły otrzymywania dokumentu, który uprawnia do kierowania samochodem. Osoby, które uzyskają prawo jazdy po 4 czerwca przyszłego roku będą objęte nowymi przepisami.

Pierwsza istotna zmiana to okres próbny, który będzie trwać dwa lata. Osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B między 4 a 8 miesiącem od dnia odebrania dokumentu będą musiały przejść kurs doszkalający z bezpieczeństwa ruchu drogowego i szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń ruchu drogowego.

W czasie okresu próbnego kierowca będzie musiał oznaczyć swój pojazd z przodu i z tyłu naklejką z zielonym listkiem. Obowiązywać go będą również dodatkowe ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym będzie to 50 km/h, a poza nim 80 km/h. Na autostradzie nowy kierowca będzie mógł osiągać prędkość do 100 km/h.

Kierowcy, którzy w ciągu dwóch pierwszych lat popełnią minimum dwa wykroczenia muszą liczyć się z przedłużeniem okresu próbnego o kolejne 24 miesiące. Dostaną też skierowanie na kolejne szkolenie.

Przez pierwsze osiem miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy nie będzie można pracować w charakterze kierowcy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here