Przewodnicząca Rady ds. Repatriacji Aleksandra Ślusarek poinformowała, że w tym roku do Polski przyjechało 260 repatriantów. Są to osoby z Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Więcej powrotów ma ułatwić nowelizacja ustawy o repatriacji.

Repatriacja dotyczyła także 156-osobowej grupy z Kazachstanu, która przyjechała do kraju na zaproszenie premier Szydło. Dzięki nowelizacji w ciągu kolejnych 10 lat do Polski ma wrócić znacznie więcej osób, nawet 1000 w skali roku. Będzie to możliwe, jeśli MSZ rzetelnie zrealizuje zapisy ustawy.

– Poprzednie święta Bożego Narodzenia spędziliśmy w Domu Polonii w Pułtusku, w tym roku usiedliśmy przy stole wigilijnym we własnym mieszkaniu w tym mieście. Bardzo jestem zadowolona z tego, że mogę te święta spędzać i przeżywać razem z Polakami – powiedziała jednak z repatriantek.

Licząca 156 osób grupa repatriantów spędziła pierwsze miesiące w Polsce w Domu Polonii w Pułtusku. W tym czasie uczyła się języka polskiego i czekali na wyrobienie dokumentów. Potem większość z nich dzięki dotacjom wynajęła lub kupiła mieszkania. Wsparcie finansowe gwarantuje im znowelizowana ustawa o repatriacji, która obowiązuje od maja tego roku. Grudniowa nowela zwiększa to wsparcie o kolejne 25 tysięcy złotych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here