annca (CC0), Pixabay

Eksperci z Uniwersytetu w Sunderland doszli do wniosku, że częste picie napojów alkoholowych skraca życie. Wyniki badań opublikowani na łamach magazynu „Lancet”.

Naukowcy przebadali 600 tysięcy osób pijących alkohol. Odkryli, że spożywanie 10 drinków w ciągu tygodnia skraca długość życia o 6 miesięcy. Im więcej się pije, tym krótsze jest życie. Osoby, które piją od 10 do 15 drinków tygodniowo żyją krócej o dwa lata, a ci, którzy spożywają 18 drinków w ciągu tygodnia skracają swoje życie nawet o pięć lat.

– Głównym przesłaniem jest fakt, że im więcej wypijesz, tym bardziej ucierpi twoje zdrowie i skróci się spodziewana długość życia. Dlatego aby uniknąć takiego scenariusza, powinieneś pić w granicach zalecanych przez lekarzy – podsumował John Moonery z Uniwersytetu w Sunderlandzie.

Dodał, że badania będą nadal kontynuowane.

– Gdy badania stają się większe i lepsze, znajdujemy więcej dowodów na szkodliwość alkoholu nawet w małych dawkach. Do dużych badań potrzeba jednak dużo czasu. Czy więc podawanie swojemu organizmowi alkoholu to w ogóle dobry pomysł? W tej chwili wiele osób ma co do tego wątpliwości. Alkohol przenika do każdej komórki ciała. Kiedy już tam jest, uszkadza DNA. To z kolei przyspiesza starzenie i zwiększa ryzyko zachorowań na raka – podsumował.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here