xmmr89x (CC0), Pixabay

https://www.tvp.info/35587176/bagietka-trafi-na-liste-unesco-zazdroszcza-nam-jej-na-calym-swiecie

Prezydent Francji Emmanuel Macron poparł starania szefa francuskich piekarzy, który chce, aby bagietka trafiła na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Niematerialnej UNESCO, tak jak niedawno neapolitańska pizza.

– Bagietki nam zazdroszczą na całym świecie. Trzeba ją zachować i wiedzieć, jak zrobić, i z tego powodu trzeba ją zarejestrować jako nasze dziedzictwo – skomentował Macron.

Zdaniem Domonique’a Ancracta, szefa francuskiego cechu piekarzy i cukierników CNPBG, bagietka, która produkowana jest z mąki, wody, soli i drożdży powinna znaleźć się na liście UNESCO jako symbol Paryża i całej Francji.

– Bagietka to codzienne życie Francuzów, a chleb to szczególna historia, to dla Francuzów codzienność poranka, popołudnia i wieczoru – dodał prezydent Francji.

W całym kraju codziennie bagietki wypieka 33 tysiące piekarni.

We Włoszech dwa miliony osób poparły zabiegi, aby neapolitańska pizza znalazła się na liście UNESCO. W końcu udało się i 7 grudnia 2017 roku w czasie konferencji agendy ONZ w Seulu ogłoszono, że pizza wpisana została na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Z polskich produktów na liście znajdują się m.in. bartnictwo, gwara warmińska i procesje Bożego Ciała w Łowiczu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here