By User:Adamon [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia Commons

Portal Onet.pl informuje, że pięciu uczestników konferencji naukowej zostało zakwestionowanych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Potwierdził to doktor Leszek Sykulski, którego ta sytuacja również dotknęła.

W ubiegłym roku doktor Sykulski na prośbę pracownika rzeszowskiego IPN dr Michała Wojnowskiego przygotował listę naukowców, którzy mieliby wystąpić na konferencji naukowej z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazło się na niej 30 nazwisk naukowców z całego kraju. Teraz pojawiły się jednak problemy.

– BBN zażądał od dyrektora IPN w Rzeszowie, aby usunąć z listy uczestników tej konferencji pięć nazwisk. Nie podano nam żadnych informacji ani powodów – poinformował Sykulski.

Na cenzurowanym znaleźli się dr hab. Jarosław Tomasiewicz z Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Paweł Gotowiecki z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości z Ostrowca Świętokrzyskiego, dr Robert Potocki z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz wspomniany dr Leszek Sykulski z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W obronie naukowców stanął poseł Janusz Sanocki, który do prezydenta, premiera i szefa MON skierował stosowną interpelację. Wyjaśnień w tej sprawie domaga się także Sykulski, ale BBN milczy. Onet informuje, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wycofało się z organizacji wydarzenia, na co wpływ miał prezes IPN Jarosław Szarek.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here