carlosegarciae (CC0), Pixabay

Radio RMF FM informuje, że w Baranowie na Mazowszu odbędzie się referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Taką decyzję podęli radni na specjalnej sesji rady gminy. CPK będzie największym lotniskiem w kraju.

Referendum odbędzie się 17 czerwca. Mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy chce pan/pani budowy na terenie gminy Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego?”. Kolejne pytanie będzie dotyczyć tego, czy mieszkańcy zgodzą się na warunku wykupu ich ziemi, które zaproponuje rząd.

Okazuje się, że wcześniej na sesji rady gminy doszło do awantury. Kilkuset mieszkańców miało pretensje do starosty, że zebranie odbywa się tak późno, a nie jesienią. To wówczas pojawił się pomysł budowy lotniska w tym miejscu.

– Mieszkańców niepokoi też specustawa dotycząca budowy lotniska. Zgodnie z nią mieliby 120 dni na wyprowadzenie się ze swoich domów – informuje radio.

W listopadzie rząd przyjął uchwałę w sprawie Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej. Lotnisko ma powstać między Łodzią i Warszawą. Będzie to jeden z większych portów przesiadkowych w całej Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port obsługiwać będzie 45 mln pasażerów w skali roku, a docelowo 100 mln osób rocznie.

Mikołaj Wild, wicepremier infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK zapewnia, że ziemia pod budowę lotniska zostanie nabyta na drodze sprzedaży. Rząd chce unikać wywłaszczeń.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here