fot. By Platforma Obywatelska RP [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

W czwartek CBA na wniosek prokuratury rozpoczęło przeszukanie mieszkania posła Stanisława Gawłowskiego z PO. Ma ono związek z podejrzeniem o przejęcie przez posła łapówek o wartości minimum 200 tysięcy złotych, gdy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL. Celem przeszukania jest zabezpieczenie rzeczy, które mogą być dowodem w sprawie.

Przeszukanie zostało zlecone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. To efekt śledztwa trwającego od roku 2013, które dotyczy afery melioracyjnej. Mowa o ponad 100 nieprawidłowościach podczas realizowania inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, które prowadzone były przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Jak na razie zarzuty usłyszało 56 osób. Wśród nich są dyrektor i zastępcy dyrektora Zarządu Melioracji, pracownicy terenowi, kierownicy budów i przedsiębiorcy.

PK zaznacza, że poseł PO nie został na razie zatrzymany i nie postawiono mu zarzutów z uwagi na chroniący go immunitet poselski. Nie obejmuje on jednak mieszkania Gawłowskiego. Prokuratora zamierza jednak niezwłocznie wystąpić z wnioskiem o uchylenie immunitetu.

Gawłowskiemu zostanie postawionych pięć zarzutów. Trzy z nich dotyczą korupcji, a dwa kolejne to ujawnienie tajemnicy państwowej i plagiat pracy doktorskiej.

Gawłowski od czterech kadencji zasiada w Sejmie. W latach 2007-2015 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.

PK ma zamiar złożyć wniosek o uchylenie immunitetu również innemu politykowi PO – senatorowi Maciejowi Grubskiemu. Powodem są nieścisłości w jego oświadczeniu majątkowym.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here