W niedzielę w Petersburgu odbyła się uroczysta defilada rosyjskiej marynarki wojennej. Wzięło w niej udział niemal 50 okrętów wojennych i łodzi podwodnych, około 40 samolotów i śmigłowców oraz 5 000 marynarzy. Defiladę przyjął prezydent Władimir Putin.

Defilada odbyła się na akwenie Newy oraz na redzie portu w Kronsztadzie. Wśród okrętów, które brały w niej udział, pojawił się krążownik atomowy Piotr Wielki oraz odnowiony atomowy okręt podwodny Dmitrij Donskoj będący największą jednostką tego typu na świecie.

Poza tym zaprezentowane zostały inne nowoczesne jednostki rosyjskiej marynarki wojenne – okręt desantowy Iwan Grien, fregata Iwan Makarow czy okręty podwodne Władykaukaz i Nowogród Wielki. Do Petersburgu przypłynęły również chińskie okręty, które brały udział we wspólnych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim.

W powietrzu można było podziwiać myśliwce Su-33K i MiG-29K, samoloty bombowe ochrony wybrzeża Su-24M czy wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30MSZ. Pojawiły się też nowoczesne śmigłowce Ka-52 Katran.

Razem w paradzie wzięło udział około 5 tysięcy marynarzy służących we Flocie Bałtyckiej, Flocie Czarnomorskie, Flocie Północnej i Flotylli Kaspijskiej.

W Rosji święto marynarki wojennej obchodzone jest tradycyjnie w ostatnią niedzielę lipca. W tym roku defilada została zorganizowana z większym niż zazwyczaj rozmachem. Parada była transmitowana na telebimach, a ludzie na miejsce defilady przybywali wiele godzin wcześniej, aby zająć miejsce.

W Petersburgu z okazji święta marynarki odbywają się liczne koncerty i wystawy. Jak zawsze bezpłatnie można wejść do Muzeum Marynarki Wojennej i krążownika Aurora, który swoim wystrzałem dał sygnał do przewrotu bolszewickiego. W roku 1917.

Putin w niedzielę ma wziąć jeszcze udział w uroczystym przyjęciu i odwiedzić sobór św. Mikołaja w Kronsztadzie.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl, fot. kremlin.ru
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here