W miniony weekend administracja Facebooka zablokowała ponad 300 stron na portalu. Akcję zgłaszania stron naruszających prawo przeprowadził Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Ośrodek poinformował, że jego pracownicy i wolontariusze w ciągu weekendu przeprowadzili „szeroko zakrojoną akcję usuwania stron, które publikowały treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym”. Łącznie do administracji portalu zgłoszonych zostało około 2 tysięcy stron organizacji neofaszystowskich, antyislamskich i skrajnie prawicowych. Ośrodek zapowiada podobne akcje w przyszłości.

Zdaniem portalu wirtualnemedia.pl Facebook miał przychylić się do ponad 300 zgłoszeń i zablokować część zgłoszonych stron.

Akcja wywołała spore kontrowersje. W sieci pojawiły się też krytyczne komentarze. Wiele osób uważa, że Facebook zablokował strony ugrupowań patriotycznych, które zajmują się rekonstrukcją historyczną. Poza tym pojawiły się pytania, dlaczego akcja nie objęła blokowania stron lewicowych. Odpowiedź Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych brzmi w następujący sposób: „Wszystkim obrońcom wolności słowa wyjaśniamy, zgłaszamy wyłącznie treści naruszające obowiązujące w Polsce prawo. Strony o których usunięcie zawnioskowaliśmy zamieszczały treści zabronione przez kodeks karny”.

 

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here