Zdaniem politologa, profesora Antoniego Dudka, gdyby nie Powstanie Warszawskie, Polska ocaliłaby znaczną część elit, odporną być może na komunistyczną indoktrynację. Wówczas rządy komunistów mogłyby wyrządzić mniejsze spustoszenie.

Dudek podkreśla, że pamięć społeczna o Powstaniu wśród warszawiaków zawsze była obecna.

– Pamięć tę po 1956 roku można było okazywać, natomiast u schyłku PRL, kiedy władze odpuściły, można było już o tym głośno mówić i publikować. Po 1989 roku pamięć o Powstaniu stała się częścią polskiej polityki historycznej, a do rangi najważniejszego wydarzenia urosło po wybudowaniu muzeum Powstania Warszawskiego. Wtedy 1 sierpnia stał się głównym świętem historycznym Polski. – powiedział profesor.

Politolog odniósł się do reklamy jednej ze spółek Skarbu Państwa, która wzbudziła spore kontrowersje. Wykorzystano w niej nawiązanie do Powstania i slogan: „Poświęcenie to wielka energia”.

– To reklama w wyjątkowo złym guście, ale jest wierzchołkiem prądu, według którego twórcy takich przekazów chcą, żebyśmy odnieśli wrażenie, że odnieśliśmy jakieś porażające zwycięstwo. Pognębiliśmy Niemców i wyniku Powstania Warszawskiego Polska stała się wolna. Ta wizja sukcesu militarnego ma przysłonić to, czym w istocie Powstanie było – gigantyczną hekatombą, największą tragedią, której naród polski doznał w czasie II wojny światowej: dwieście tysięcy ofiar, głównie cywili – przypomniał Dudek.

Dla niego 1 sierpnia to przede wszystkim dzień pamięci o ofiarach Powstania, a nie o bohaterskich powstańcach. Sam należy raczej do sceptyków, którzy uważają, że Powstanie Warszawskie było nieodpowiedzialną decyzją.

– Nie nazywam Powstania błędem, bo to by było nadużycie, wiem, dlaczego wybuchło, natomiast uważam, że decyzja była nieodpowiedzialna i zrealizował się najczarniejszy scenariusz. Zresztą ludzie, którzy dowodzili Powstaniem, jak gen. Bór Komorowski, później to przyznawali – stwierdził profesor.

Dudek dodał również, że bez Powstania wojnę przeżyłaby większa część elity, która byłaby może bardziej odporna na wpływy komunistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here