Dziennik FAZ bardzo ostro skomentował poczynania PiS w kwestii reformy sądownictwa. Zdaniem dziennikarzy pośpiech w tym przypadku nie jest przypadkowy, bo Jarosław Kaczyński chce chronić Mariusza Kamińskiego.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE całą sytuację spuentował słowami „Demokracja umiera w ciemności”. Rzeczywiście wiele działań PiS odbywa się nocą. Z 1 na 2 grudnia 2015 roku polski Sejm wybrał trzech sędziów TK, których sam Trybunał oraz KE uznały za wybranych niezgodnie z prawem.

Kolejnym przykładem jest reforma KRS, której członkowie mają zostać usunięci mimo wpisanej w konstytucję czteroletniej kadencji. Ustawa daje Prawu i Sprawiedliwości możliwość wpływania na decyzje personalne w przyszłości. Z taką władzą Kaczyński będzie mógł w przyszłości podważyć każdy wynik wyborczy.

Mimo zarzutów ze strony Komisji Europejskiej PiS utrzymuje, że polski aparat sądownictwa jest zdominowany przez funkcjonariuszy PRL. Zdaniem FAZ teraz głos powinien zabrać Trybunał Konstytucyjny. Pozostaje jeszcze weto prezydenta. Zaproponowana przez niego zmiana, zgodnie z którą sędziowie będą wybierani większością 3/5 głosów w Sejmie nieco utrudnia działania PiS. Parta za każdym razem będzie musiała bowiem szukać sojuszników.

Dziennik zwraca też uwagę, że pośpiech z jakim działa rząd nie jest przypadkowy. 9 sierpnia sąd miał zdecydować czy wobec koordynatora służ specjalnych Mariusza Kamińskiego, jednego z największych sojuszników Kaczyńskiego, ma zostać wznowione postępowanie karne. Tego prezes PiS nie chce.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here