fot. Fotolia

Skarbówka chce coraz skuteczniej walczyć z oszustami podatkowymi. Najnowszym pomysłem jest projekt STIR. Zakłada on, że banki i inne instytucje finansowe będą przekazywać istotne dane o rachunkach swoich klientów do systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej. Na tej podstawie Krajowa Izba Rozliczeniowa określać będzie wskaźnik ryzyka, który pomoże szefowi KAS na podejmowanie decyzji o blokadzie rachunku danego podatnika. W ten sposób fiskus uzyska kontrole nad rachunkami przedsiębiorców.

Poza tym projekt rozszerzy przesłanki do wykreślenia podatników oraz odmowy ich rejestracji w rejestrze VAT. Trwają też prace nad nową ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zakłada on, że w razie wystąpienia podejrzeń, że dana transakcja lub środki na koncie są związane z przestępstwami skarbowymi, odpowiednie instytucje zawiadomią o tym fakcie prokuratora. Do niego należeć będzie dalsza decyzja w tej sprawie.

Od kwietnia 2018 roku obowiązywać będzie także mechanizm podzielonej płatności, który pozwoli na wgląd w rozliczenia VAT, a więc wyeliminuje zjawisko wyłudzania podatku. Ograniczy skutecznie dysponowanie kwotą VAT wpłacaną na specjalne konto. Od stycznia z kolei mikroprzedsiębiorcy rozpoczną przekazywanie danych organom podatkowym w formie jednolitego pliku kontrolnego. Będzie to więc dotyczyć już wszystkich przedsiębiorców.

Pliki JPK_VAT stanowią świetne źródło informacji. Poza tym fiskus zapowiada częste kontrole branżowe i wprowadzenie obowiązku informowania o optymalizacjach. Okazuje się więc, że walczyć z nieuczciwymi podatnikami będzie na wiele różnych sposobów.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / gazetaprawne.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here