Generał Zbigniew Ścibor-Rylski przemówił do zgromadzonych z okazji obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwrócił się do nich ze słowami: „nie wiecie co to jest przelewać krew za wolność i całe szczęście”.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości w Parku Wolności oraz przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, ministrowie oraz prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie zabrakło również żyjących powstańców.

Jednym z przemawiających był mający obecnie 100 lat generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Przy pomocy wolontariuszy wygłosił z pamięci trwające kilkanaście minut przemówienie. Prezes Związku Powstańców Warszawskich zwrócił się szczególnie do harcerzy.

– Wszyscy byliśmy harcerzami, jak mieliśmy wasze lata. Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej Ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć. Pamiętajcie, tu wśród was są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa – powiedział generał.

Ścibor-Rylski zwrócił uwagę, że dzisiaj młodzież ma przed sobą przyszłość i swoją szansę powinna wykorzystać.

– Wy przejmujecie pałeczkę, wy, młodzież, przeżyliście tak wspaniałe lata, macie możność spotykania się z kolegami z całego świata. Uczcie się języków. To jest najważniejsze, by móc porozumiewać się ze wszystkimi na całym świecie – powiedział generał.

Zaznaczył również, że szczęście w życiu mu nieraz sprzyjało.

– Najlepszym dowodem to, że jestem tu dziś z wami. Szczęście jest potrzebne, ale szczęściu musimy pomagać. Musimy wszystko zrobić, aby Polska była piękna, wspaniała, niepodległa i suwerenna. W najśmielszych moich marzeniach nie przypuszczałem, że dożyję tych wspaniałych lat, kiedy dziś mamy wolną, niepodległą, ukochaną naszą ojczyznę – powiedział Ścibor-Rylski.

Dlatego młodzi ludzi powinni doceniać to, że żyją w wolnym i wspaniałym kraju. Na końcu stwierdził, że spotyka się ze zgromadzonymi po raz ostatni w swoim życiu, które było długie i szczęśliwe.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here