By JuSz (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin w programie „Minęła 8” w TVP Info powiedział, że polskie uczelnie znajdują się znacznie poniżej poziomu, na którym mogłyby kształcić studentów i prowadzić badania naukowe.

Obecnie w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego trwają prace nad tzw. konstytucją dla nauki, a więc nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce. W proces jej tworzenia włączono nawet środowisko naukowe. Gotowy projekt ma zostać przedstawiony już 19 września w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki. Według planów ministerstwa, nowa ustawa miałaby wejść w życie od 1 października przyszłego roku. Jednak uczelnie będą mieć 12 miesięcy od tego czasu na uchwalenie nowych statutów.

– Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia zaczął przystosowywać się do zmian, które ja planuje w nowej ustawie, zanim ta ustawa jeszcze weszła w życie – zaznaczył Gowin.

Dodał także, że docenia społeczność akademicką UW.

– Niestety, dyplomy polskich uczelni straciły prestiż. Jednym z celów nowej ustawy jest odbudowa prestiżu polskich uczelni – podsumował wicepremier.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here