skylark (CC0), Pixabay

Prezydent Gwatemali Jimmy Morales poinformował opinie publiczną, że ambasada Gwatemali w Izraelu zostanie przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy.

– Rozmawialiśmy (z Netanjahu) o doskonałych stosunkach, jakie mieliśmy jako narody od czasu, gdy Gwatemala poparła utworzenie państwa Izrael – skomentował Morales.

21 grudnia ONZ potępiło decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy i przyjęło uchwałę, w której domaga się anulowania jego niedawnej decyzji. Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Stało się tak mimo wcześniejszej zapowiedzi Trumpa, który powiedział, że kraje, które poprą uchwałę narażą się na utratę pomocy finansowej ze strony USA.

Z 193 krajów członkowskich ONZ za rezolucją opowiedziało się 128, w tym Francja, Niemcy, Włochy, Rosja i Chiny. Przeciwko było 9 państw – USA, Izrael, Gwatemala, Togo, Honduras i cztery kraje wyspiarskie leżące na Pacyfiku. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym Polska. 21 krajów nie wzięło udziału w głosowaniu. Rezolucja nie ma jednak wiążącej mocy prawnej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here