Tama66 (CC0), Pixabay

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w roku 2016 ponad 1/3 katolików uczestniczyła w niedzielnej mszy świętej. Do Komunii Świętej przystępowało 16% wiernych, to wynik mniejszy niż w poprzednim badaniu.

Dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pochodzą z dorocznego liczenia wiernych w parafiach. Okazuje się, że w roku 2016 w niedzielnej mszy uczestniczyło 36,7% katolików. Do Komunii Świętej przystępowało 16%. W stosunku do roku 2015 odsetek osób chodzących do kościoła spadł o 3,1%. Spadła również liczba osób przystępujących do Komunii (o 1%). Najwięcej osób chodzi do kościoła między godziną 8 a 11, a więc na poranne msze święte.

Najwięcej wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych odnotowano w diecezji tarnowskiej (66,9%), rzeszowskiej (60,5%) i przemyskiej (56,4%). Najgorszej pod tym względem jest w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (22,7%), łódzkiej (23,4%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4%).

Raport objął tym razem liczbę słuchaczy w seminariach diecezjalnych. W roku 2016 studiowało w nich 2,3 tysiąca osób. W Polsce jest ponad 10 tysięcy parafii.

– Można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową, ale niemal wszyscy Polacy czują się związani z katolicyzmem, co ukazuje względna stabilność trendów z ostatnich pięciu lat – skomentował ksiądz Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here