fot. TSGT James Mossman, U.S. Air Force [Public domain], Wikimedia Commons

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podaje, że Korea Północna analizuje plany dokonania ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam na Oceanie Spokojnym. Decyzję w tej sprawie ma podjąć sam Kim Dzong Un.

Rzecznik dowództwa armii północnokoreańskiej miał powiedzieć, że siły strategiczne analizują plan operacyjny wzniecenia ognia w rejonach wokół Guam za pomocy rakiety balistycznej średniego i dalekiego zasięgu Hwasong-12. Celem miałoby być powstrzymanie baz wojskowych USA na Guam, w tym bazy lotniczej Anderson.

Rzecznik nie poinformował o dacie ewentualnego ataku. Może on zostać zrealizowany w każdym momencie, gdy taką decyzję podejmie naczelny dowódca. Inny rzecznik oskarżył z kolei Stany Zjednoczone o przygotowywanie się do wojny prewencyjnej. Zapewnił, że każda próba realizacji tego zamiaru spotka się z wojną na pełną skalę oraz wyeliminowaniem wszystkich punktów oporu wroga, w tym na kontynentalnym terytorium USA. Dlatego Stany Zjednoczone powinny zaprzestać prowokacji militarnych.

Korea Północna zapowiada, że dąży do opracowania pocisku balistycznego z głowicą nuklearną, który będzie w stanie zaatakować kontynentalne Stany Zjednoczone. Reżim ignoruje apele społeczności międzynarodowej o zaprzestanie zbrojeń.

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję, która na Koreę Północną nakłada nowe sankcje w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych ICBM. 28 lipca, po udanej próbie rakietowej Kim Dzong Un powiedział, że całe terytorium USA jest w ich zasięgu.

W poniedziałek nad Półwyspem Koreańskim przeleciały dwa amerykańskie bombowce B-1. Zdaniem oficjalnych źródeł ma być to element demonstrowania obecności lotnictwa bombowego w tym regionie.

KCNA oświadczenie opublikowała kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli Korea Północna dalej będzie grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka ją „ogień i gniew, jakich świat nigdy nie wiedział”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here